نمایندگان ۲۰ اقتصاد برتر دنیا در اجلاس جی ۲۰ در آرژانتین قراردادی برای اصلاح سیستم تجارت جهانی امضا کردند. این سیستم به خاطر درگیری های تجاری بین آمریکا و چین به نقطه ای حساس رسیده بود .

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بسیاری نمایندگان بیست اقتصاد برتر دنیا این هفته در اجلاسی در آرژانتین حاضر شدند تا قراردادی برای اصلاح سیستم تجارت جهانی امضا کنند. این سیستم به خاطر درگیری های تجاری بین آمریکا و چین به نقطه ای حساس رسیده بود .
برای این منظور، آنها باید تسلیم خواسته‌های آمریکا و چین برای گذشتن از برخی تعهداتی می‌شدند که نشان کشورهای صنعتی گروه 20 بود. این کشورها نماینده دو سوم جمعیت جهان هستند .
ولی آنها در آخر، بیانیه رسمی منتشر کردند که برای اولین‌بار ملزم به اصلاح سازمان تجارت جهانی می‌شد. این سازمان مسئول حل و فصل درگیری های تجاری جهانی است .
یک مقام اروپایی در بحبوحه مذاکرات گفت:« بسیاری از کلماتی که در اطلاعیه رسمی جی 7 و جی 20 داشتیم تبدیل به تابو شده اند. حالا تابو های آمریکایی و تابو های چینی داریم» .
اولین تابوی ذکر شده «سیاست حمایت از تولیدات داخلی» است. دولت آمریکا پس از اینکه ترامپ نه تنها بر 250 میلیارد دلار کالاهای چینی، بلکه بر واردات فولاد و آلومینیوم هم عوارض وضع کرد و به چندین عضو جی 20 ضربه زد، نسبت به انتقادها حساس شده است .
در نتیجه، برای اولین بار از افتتاحیه جی 20 در سال 2008 در واشنگتن، اطلاعیه رسمی این اجلاس «جنگ با سیاست حمایت گرایی» را در بر نمی گرفت .
در این بین، چین مانع گنجاندن «تجارت عادلانه» در این اطلاعیه رسمی شد. پکن انتقاد های آمریکا، اروپا و ژاپن را به بازار شکنی، سوبسید های صنعتی، سوء استفاده از حقوق مالکیت فکری و انتقال تکنولوژی رد کرد .
حتی کلمه «چندجانبه گرایی» هم برای ترویج همکاری بین المللی مورد استقبال قرار نگرفت .
طبق نظر نمایندگان، اجبار آمریکا به امضای عبارتی که اهمیت سیستم تجارت چندجانبه را مشخص می‌کرد، نشان داد که این سیستم از اهداف خود دور شده است .
تیم ترامپ برای اجبار به اصلاحات در سازمان تجارت جهانی قرار های جدید با دادگاه عالی تجارت جهان را متوقف کرده است که باعث می‌شود این دادگاه نتواند در درگیری های تجاری حکم الزامی صادر کند. ترامپ حتی تهدید کرده آمریکا را از این نهاد جهانی بیرون می‌برد .
یک مقام ارشد آمریکا گفت:« بسیاری کشورها تلاش می کردند آمریکا را متقاعد کنند به بیانیه اجلاس در مورد سیستم چند جانبه متعهد بماند» .
این مقام آمریکایی گفت:« ما در صورتی موافق چندجانبه گرایی هستیم که موثر باشد. آیا به اهداف مورد نظر رسیده یا در بسیاری موارد کم آورده است؟»
طبق بیانیه نهایی، این گروه از اصلاحات لازم سازمان تجارت جهانی برای بهبود عملکرد آن حمایت می کند. با صدور این بیانیه مقامات آمریکا ادعای پیروزی کردند .
در حالی که هیچ جزئیاتی از این اصلاحات پیشنهادی ذکر نشده بود، بسیاری نمایندگان تعهد واشنگتن به راه حل های جهانی را یک پیروزی می دانستند .
یکی از نمایندگانی که از نزدیک در پیش‌نویس اطلاعیه رسمی دخالت داشت گفت:« برای اولین بار چین و آمریکا توافق کردند به سازمان تجارت جهانی متعهد بمانند‌. با توجه به تهدیدهای قبلی ترامپ، اعلام همکاری برای اصلاح سازمان تجارت جهانی جالب است» .

منبع خبر

فرم ورود